Potvrdené: prirodzené metódy sú rovnako efektívne ako antikoncepčná pilulka

Vedci zistili, že metóda prirodzeného plánovania rodičovstva, ktorá používa dva ukazovatele pre určenie plodnej fázy ženského menštruačného cyklu je rovnako efektívna vo vyhnutí sa nezamýšľanému tehotenstvu, ak sa používa správne, ako antikoncepčná pilulka. Výsledky štúdie kolektívu pod vedení Prof. Petry Frank-Herrmannovej, riaditeľky sekcie prirodzenej plodnosti na oddelení gynekologickej endoktrinológie Heidelbergskej univerzity, opublikoval renomovaný časopis reprodukčnej medicíny v Európe Human Reproduction today 21. februára 2007.

 

Najväčší prieskum efektívnosti prirodzených metód podstúpilo 900 žien, ktoré používali tzv. Symptotermálnu metódu, ktorá využíva pre presnosť ukazovateľ teploty a tiež pozorovanie hlienu. V čase plodných dní páry abstinovali alebo používali bariérovú metódu a miera ich neočakávaných tehotenstive za rok dosiahla 0,4-0,6%, čo znamená, že 1,8 žien na 100 ostalo tehotných. Tu treba vziať do úvahy aj fakt, že bariérové prostriedky zlyhávajú v miere 10-30% podľa rôznych štúdií. Z 900 žien, 322 používalo len STM a 509 okrem STM aj príležitostne kondóm počas plodných dní. Toto je porovnateľne s výsledkami antikoncepčných tabletiek. “Páry potrebujú vedieť aj o tejto vysokospoľahlivej alternatíve, keď sa rozhodujú o metóde plánovania rodičovstva,” konštatuje Prof. Frank-Herrmann.

 

European Society for Human Reproduction and Embryology (2007, February 21). Natural Family Planning Method As Effective As Contraceptive Pill, New Research Finds. ScienceDaily. http://www.sciencedaily.com­/releases/2007/02/070221065200.htm

 

Fertility Care Creighton Model dosahuje vyššiu spoľahlivosť dĺžkou praktizovania metódy. Bol testovaný na 1876 pároch počas 17 130 mesiacoch párov. Už v 12. mesiaci páry dosiahli priemerne 99,5% spoľahlivosť vo vyhnutí sa tehotenstvu. Súčasťou tejto metódy je aj tzv. Naprotechnológia, pomocou ktorej sa dosahuje tehotenstvo až na 85% oproti len 15% úspešnosti umelého oplodnenia, ktoré je nielen neetické (zabíjajú sa pri tom "nevhodné a prebytočné" vyrobené embryá), ale aj škodlivé pre zdravie ženy (syndróm hormonálnej hypestimulácie vaječníkov).

http://www.creightonmodel.com/effectiveness.htm

 

Ďalšia Billingsová metóda bola testovaná v rozvojových i rozvinutých krajinách a ukázala sa byť tiež vysokospoľahlivá.

http://www.thebillingsovulationmethod.org/how-effective-is-the-billings-...