Fakty o plodnosti

Menštruačný cyklus sa začína prvým dňom menštruačného krvácania a končí posledný deň pred ďalším menštruačným krvácaním. Dĺžka cyklov môže byť u každej ženy rôzna a tiež cykly u jednej ženy môžu byť rozdielne dlhé. Obdobie od prvého dňa menštruácie do ovulácie (folikulárna fáza) trvá rôzne dlho (pri 28-dňovom cykle cca 14 dní), zatiaľ čo fáza po ovulácii (poovulačná, alebo luteálna) až do skončenia cyklu býva približne konštantná – 12 až 16 dní.

 

Dni menštruačného cyklu, kedy môže nastať počatie označujeme ako plodné, ostatné ako neplodné. Vzhľadom ku krátkej dobe prežívania vajíčka v tele ženy (cca12-16hodín), je žena plodná len veľmi krátke obdobie menštruačného cyklu. Spermie sú však schopné prežiť v tele ženy aj niekoľko dní (až 5). Ich prežitie umožňuje práve prítomnosť cervikálneho hlienu (hlienu produkovaného maternicovým krčkom).

 

Akýkoľvek hlien (alebo pocit vlhka, či mokra) na vonkajších rodidlách sa považuje za začiatok plodného obdobia. Kvalita hlienu je daná výškou hladiny estrogénov – čím vyššia hladina, tým má hlien tekutejšiu podobu a býva sprevádzaný pocitom mokra v pošve. Takýto hlien je “najkvalitnejší” pre oplodnenie. So zvýšovaním hladiny progesterónu hlien hustne, stáva sa lepkavým, až sa nakoniec stráca.

 

Posledný deň, kedy bol pozorovaný hlien “najvyššej kvality” /najtekutejší, s najväčším pocitom mokra/, a po ňom došlo k zmene v “menej kvalitný” hlien, sa označuje ako vrchol hlienu. Po tomto dni je potrebné počítať ešte 2-3 dni, ktoré sú považované za plodné.

 

Hlien žena odpozoruje na spodnom prádle, alebo otretím na toaletnom papieri. Prostriedky intímnej hygieny, či hormonálna antikoncepcia narúšajú sekréciu hlienu v pošve. 

 

Asi 40% žien uvádza po šestonedelí dlhé obdobie pocitu sucha alebo žiadny pocit a žiadny hlien nevidí. Asi 7% žien popisuje v podstate sa nemeniaci hlienový obraz (pocit vlhka, lepkavý, belavý hlien). Dôležité je, že tento obraz sa po dobu 3 týždňov nemení – v takomto prípade sa nejedná o návrat plodnosti - hovoríme o “základnom obraze”, ktorý predstavuje obdobie neplodnosti rovnako ako u iných žien pocit sucha. Po čase sa začne hlien “skvalitňovať” – ak sa doteraz neobjavoval, začne sa; ak bol biely, začne byť priesvitnejší; ak bol hustý, začne rednúť – to znamená postupný nástup plodnosti. U mnohých žien sa najprv začnú striedať obdobia so základným hlienovým obrazom s obdobiami plodnejšieho hlienu. Znamená to možný nástup plodnosti.

 

Ak je dieťa plne dojčené – podľa jeho potrieb (aj v noci, minimálne však 6krát denne, z toho aspoň raz v noci; pričom dieťa neprijíma inú stravu). Tieto ženy môžu rátať s tým, že min. 10 týždňov po pôrode budú neplodné (za predpokladu, že nenastalo krvácanie). Pravdepodobnosť otehotnenia je pod 1%. U väčšiny z nich v týchto prípadoch pretrváva neplodnosť oveľa dlhšie. Ak žena nedojčí alebo častosť dojčenia je nízka (jeden až trikrát za deň), môže rátať s nástupom plodnosti od 4. týždňa po pôrode.

 

Počas cyklu sa mení aj bazálna telesná teplota, podľa ktorej sa dá určiť plodnosť a neplodnosť. Meranie teploty je bioznakom, ktorý sa pozoruje pri tzv. symptotermálnej metóde, a tá je najpresnejšia.

 

obr.1: Priebeh cyklu (spracované podľa http://sk.wikipedia.org/wiki/Menštruácia)

 

Celý cyklus je hormonálne regulovaný. Hypofýza produkuje hormón FSH (folikulo-stimulačný hormón), ktorý stimuluje folikuly (vajíčka) k dozrievaniu. Hormón, ktorý vyvoláva ovuláciu a premenu folikulu na žlté teliesko, sa označuje ako LH – luteinizačný hormón.

Pod vplyvom FSH dozrieva v každom cykle niekoľko folikulov, z ktorých len jeden (občas možno i viac = dvojičky) dozreje k plnej zrelosti. V stene tohoto folikulu sa vytvára stále viac estrogénu, ktorého hladina vrcholí krátko pred ovuláciou, a spôsobuje:

  • že sa začne objavovať cervikálny hlien (hlien produkovaný maternicovým krčkom), ktorý sa so zvyšovaním hladiny estrogénu stáva viac vodnatým (z hustého bieleho sa mení na priehľadný, elastický, tekutý…), na vytvorenie optimálneho prostredia pre pohyb spermií;
  • maternicový krčok mäkne, vyťahuje a otvára sa (aby umožnil prístup spermiám k vajíčku);

Spätnou väzbou na vysokú hladinu estrogénu je vyplavovanie LH, ktorý spôsobí prasknutie folikulu – uvoľnenie vajíčka – ovuláciu.

Z prasknutého folikulu vzniká žlté teliesko, ktoré produkuje nielen estrogény, ale najmä progesterón. Zvýšená tvorba tohto hormónu spôsobuje:

  • zvýšenie bazálnej telesnej teploty;
  • prispôsobuje už vytvorenú maternicovú sliznicu na uhniezdenie vajíčka;
  • zahusťuje hlien maternicového hrdla;
  • útlm produkcie FSH a LH – to bráni akejkoľvek ďalšej ovulácii v tomto cykle.

Ak nie je vajíčko oplodnené, po niekoľkých hodinách zaniká. Asi za 12 – 16 dní dochádza k zníženiu produkcie estrogénu a progesterónu, a tak k menštruačnému krvácaniu.

Reakciou na nízku tvorbu týchto hormónov vysiela hypofýza zosilnene FSH a LH – začína nový cyklus.

 

 

Zdroj: http://www.elep.sk