Bayer antikoncepcia na akné môže i zabiť

Európska agentúra pre lieky (EMA) oznámila v máji 2011, že bude aktualizovať informácie o hormonálnej antikoncepcii obsahujúcej drospirenon a ethinyl estradiol v súvislosti s rizikom venózneho tromboembolizmu po tom, čo preverila údaje doteraz k dispozícii, vrátane najnovších štúdií. Začiatkom júna 2011 sa aj americká FDA (Food and Drug Authority) podujala na preverenie dostupných štúdií prostredníctvom výskumu na 800 000 ženách.

 

Yaz, Yasmine, Safyral, Beyaz a ďalšie generiká farmaceutického koncernu Bayer patria do chemickej rodiny kontraceptív obsahujúcich drospirenon, druh syntetického ženského hormónu progestínu. Bayer čelí 7000 súdnym žalobám v súvislosti s produktom Yaz od žien, ktoré tvrdia, že informácie poskytnuté výrobcom boli zavádzajúce ohľadom nebezpečenstva vedľajších účinkov v súvislosti s ich používaním, vrátane porážky, srdcového infarktu, krvných zrazením a žlčníkových problémov. Bayer sa s prostriedkom Yaz zameral na tínejdžerky a mladé ženy s tým, že nielen predchádza tehotenstvu (ktorým zamlčiava, že súčasťou takého "predchádzania" je aj zabitie embrya pôsobením hormónu, ktorý zabráni, aby sa týždňové embryo uhniezdilo v maternici), ale tiež lieči predmenštruačný syndróm a akné.

 

V máji podala žalobu na koncern Bayer aj matka 18-ročnej Michella Pfleger, ktorá v septembri minulého roka zomrela v dôsledku infarktu po tom, čo brala Yaz na liečbu akné. Krvná zrazenina sa usadila v jej pľúcach, čo viedlo k náhlemu úmrtiu cestou do školy.

 

 

Kontroverzná antikoncepcia, ktorá v Spojených štátoch usmrtila takmer dve stovky žien, sa bežne predáva aj na Slovensku. Informovali o tom na svojom webe Hospodárske noviny. HAK spôsobuje zvýšenú zrážanlivosť krvi, čo vedie k častejšiemu upchávaniu ciev a následnému infarktu. Najnovší druh má toto riziko zvyšovať až o 75 percent.

Nemecká farmaceutická spoločnosť Bayer, ktorá pôsobí v mnohých krajinách sveta, má kvôli značkám antikoncepcie Yasminelle, Yasmin a Yaz nemalé problémy. Ako informujú Hospodárske noviny, v USA vedie spoločnosť Bayer okolo 10 tisíc súdnych procesov, v ktorých už odškodnila 170 obetí tejto antikoncepcie sumou vo výške 10 miliónov dolárov.

V Nemecku sa naopak rozbehla masívna kampaň proti tejto antikoncepcii a Koalícia proti hrozbe Bayeru žiada úplny zákaz predaja. "Výrobca pilulky Yaz vo veľkom propaguje najmä medzi mladými ženami s tvrdením, že sú dobré aj na chudnutie a akné, ale zamlčujú fakt, že riziko upchatia žíl je o 75 percent vyššie ako pri starších druhoch tabliet," citujú noviny Philippa Mimkesa z koalície.

 

http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm257164.htm