Pohlavné choroby a ilúzia ochrany

Popri chrípke sú pohlavné choroby najrozšírenejšími ochoreniami v USA v posledných rokoch. Kým pred 40 rokmi existovalo asi 5 pohlavných chorôb, dnes ich máme vyše 20.

 

girl_laptop

Najrýchlejšie sa šíriacou pohlavnou chorobou je chlamýdia, ktorá spôsobuje neplodnosť, ako aj kvapavka. Nemá žiadne symptómy podobne ako Mycoplasma genitalium, prvýkrát indentifikovaná v  80-tych rokoch. Mycoplasma genitalium spôsobuje zápaly u mužov i žien, čo môže viesť k neplodnosti. Výskum* ukázal, že 11-násobne väčšiu mieru nákazy touto chorobou majú tí, ktorí žijú so sexuálnym, nie manželským partnerom a 4-násobne vyššiu tí, ktorí pri sexe používajú kondóm.  
 

Najrozšírenejšou pohlavnou chorobou na Západe je HPV (Human Papilloma Virus), ktorý vedie k rakovine kŕčka maternice, maternice a penisu. 40 percent sexuálne aktívnych slobodných je nakazených HPV vírusom a najmenej 30 percent z nich má v sebe vírus Herpes Simplex II, pričom oba sa nedajú liečiť a prenášajú sa aj z matky na dieťa. Od 50-tych rokov je syfilis najviac rozšírený práve v dnešnej dobe.

Málokto povie svojmu sexuálnemu partnerovi, že trpí nejakou sexuálnou chorobou. Väčšina nemá dlhé roky žiadne symptómy, pričom tieto ochorenia sa prenášajú kontaktom kože na kožu. Preto ani kondóm človeka neochráni človeka pred nákazou týmito chorobami.

 

guy_bed

OSN agentúra UNAIDS uznáva, že zlyhanie kondómu v ochrane pred HIV je 10 percent. Potratová organizácia Plánované rodičovstvo, propagujúca aj antikoncepciu a kondómy, však priznáva, že u tínejdžerov je miera zlyhania kondómu až 36 percent, ináč 25,8 percenta. HIV vírus sa prenáša telesnými tekutinami, krvou, v istom percente dokonca slinami a dá sa v krvi identifikovať najskôr po 3 mesiacoch a najneskôr po 3 rokoch od nákazy. Takmer 50 percent prípadov HIV v USA sú práve ľudia praktizujúci homosexuálne správanie.

Štúdia Family Plannning Perspectives, ktorá porovnáva mieru otehotnenia pri užívaní antikoncepcie, uvádza tieto percentá, pričom spermia je oveľa väčšia ako vírus HIV:

  1. kondóm 23,1%
  2. hormonálna tabletka 12.9%
  3. spermicídy 25%

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že najvyššia miera pohlavných chorôb, okrem AIDS, ale takých ako chlamýdie, kvapavky, syfilisu, atď. je práve medzi mladými vo veku 15-29 rokov. Napriek tomu, alebo skôr preto, že sa používanie kondómov zvyšuje, narastá aj miera ochorenia ako i tínejdžerských tehotenstiev - stačí sa pozrieť do USA, Británie, Škandinávie, Španielska, atď. WHO štatistika z rokov 1987 až 1994 potvrdzuje tento trend. Tínejdžerská tehotnosť sa zvýšila o 20 percent, miera pôrodov mimo manželstva o 29 percent, kým miera používania kondómu sa zvýšila o 33 percent.

V USA dnes každý štvrtý tínejdžer trpí pohlavnými chorobami. Najvyššiu mieru pohlavných chorôb v Európe má Británia, kde sú kondómy a antikoncepcia rozdávané zdarma, teda hradené zo zdravotného poistenia. Najlepšou prevenciou pohlavných chorôb teda ostáva abstinovať do manželstva a zostať verná/ý v manželstve.

 

*Výsledky výskum na 3000 respondentoch vo veku 18 až 27 rokov v programe Vlna III Národnej dlhodobej štúdie adolescentného zdravia boli publikované v American Journal of Public Health.